Inside AdSense Blog

Google'a içeriden bir bakış.

Kazançlarınızı kontrol etme, temel raporlara göz atma veya uyarıları görüntüleme işlemlerini hızlı bir şekilde yapmak mı istiyorsunuz? Mobil arayüzümüzü kullanarak hemen AdSense'te oturum açın.


Duyarlı web tasarımı, FamousBirthdays.com'a mobil ortamda avantaj sağlıyor

Perşembe, Eylül 18, 2014 | 08:42

Mobil ortama yönelik en iyi web tasarımı yaklaşımının hangisi olduğunu mu merak ediyorsunuz? 2012'de, FamousBirthdays.com'dan Evan Britton'ın aklında da aynı soru vardı. Web sitesi için mobil strateji geliştirme konusunda yardım almak üzere Google'a başvurdu ve ihtiyaçlarına en uygun çözümün duyarlı web tasarımı olduğuna karar verdi.

Evan'ın duyarlı web tasarımını seçmesinin birçok nedeni vardı. Özellikle de, bu tasarım yaklaşımı sayesinde sitenin çeşitli ekran boyutlarına uyum sağlayarak kullanıcılara tüm cihazlarda olumlu bir deneyim sunması seçimini etkiledi. Ayrıca, duyarlı web tasarımının ilk uygulamadan sonra az bakım gerektirmesini beğendi. Bu sayede ekibiyle birlikte siteyi büyütmeye odaklanabildi.

FamousBirthdays.com, duyarlı web tasarımını uygulamaya koymadan önce ayda yaklaşık 100.000 mobil ziyaret alıyordu. Mobil cihazlar için optimize edilmiş bir site hazırladıktan sonra bu sayı 2 milyonu aştı. Evan, "mobil ortamda reklam gelirini artırma potansiyelinin çok büyük olduğuna" inanıyor ve mobil ortamdaki yirmi katlık bu büyümeyi, duyarlı web tasarımını uyguladıktan sonra kullanıcı deneyiminin daha iyi olmasıyla ilişkilendiriyor. Bu hızlı büyümeyi yönetmek için şu anda sitenin on iki kişilik bir ekibi var. Evan "duyarlı web tasarımı olmadan bu kadar hızlı büyüyemezdik" diyor.


Yardım Merkezimizi ziyaret ederek bu öykünün tamamını okuyabilir ve birden çok ekran stratejisini başarılı bir şekilde kullanan diğer yayıncıların öykülerini inceleyebilirsiniz.

Gönderen: Elise Thygesen, AdSense Optimizasyon Uzmanı

Google Yayıncı Araç Çubuğu'ndaki yeni Google Analytics entegrasyonu sayesinde, edindiğiniz bilgileri iki katına çıkarın

Cuma, Eylül 05, 2014 | 06:00

Sitenizin performansı veya kullanıcı davranışıyla ilgili zengin bilgilere ve önemli verilere ulaşmak istiyorsanız, muhtemelen Google Yayıncı Araç Çubuğu'nu veya Google Analytics'i zaten kullanıyorsunuzdur. Bugünden itibaren, Google Yayıncı Araç Çubuğu'ndaki Google Analytics entegrasyonu sayesinde tek bir tıklamayla doğrudan sitenizin sayfalarından daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.


Google Yayıncı Araç Çubuğu artık, sitenizin performansıyla ilgili güncel bilgiler ve engelleme denetimlerin yanı sıra, Google Analytics'in sağladığı güç sayesinde kullanıcı davranışıyla ilgili bilgiler de sunmaktadır. Bu bilgilerden yararlanarak kullanıcı demografisini ve trafik kaynaklarını daha iyi anlayıp kitle geliştirme stratejinizi şekillendirebilirsiniz. Ayrıca, Sayfa İçi Analytics'i kullanarak kullanıcılar arasında en popüler olan sayfa bölümlerinin hangileri olduğunu öğrenebilirsiniz. Google Yayıncı Araç Çubuğu'nda şu anda sunulan bilgilerde olduğu gibi, bu yeni verilere sayfalarınızı Chrome'da görüntülediğiniz sırada doğrudan ulaşabilirsiniz.

Google Analytics artık varsayılan olarak Google Yayıncı Araç Çubuğu'na entegredir. Daha fazla bilgi edinmek için Yardım Merkezi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Henüz Google Yayıncı Araç Çubuğu'nu kullanmıyorsanız, hemen Chrome Web Mağazası'ndan indirin. Her zaman olduğu gibi, bu yeni sürümle ilgili görüşlerinizi öğrenmek isteriz. Bu yayının altındaki yorum bölümünde düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Gönderen: Araceli Checa, Yazılım Mühendisi

Özel boyutlu reklamlarla reklam yerleşiminizin verimliliğini artırın

Pazartesi, Haziran 09, 2014 | 00:00

İki ay önce, web sitenizin kullanılabilir reklam alanından yararlanarak kazanç potansiyelinizi büyütmenizi sağlayacak yeni bir özellik olan özel boyutlu reklamları kullanıma sunmuştuk. Bugün, bu özelliğe ve ondan en fazla yararı nasıl elde edebileceğinize daha yakından bakacağız.

Özel boyutlu reklamlar nedir?

Önceden tanımlı normal reklam biçimlerimizden farklı olarak özel boyutlu reklamlar, reklam birimlerinizin genişlik ve yüksekliğini ihtiyaçlarınıza veya tercihlerinize göre seçmenize olanak tanır.

Özel boyutlu reklamları neden kullanmalıyım?

Özel boyutlu reklamlarla, web sitenizdeki hemen her boş alana sığacak bir reklam birimi oluşturabilirsiniz. Bu, mevcut alanınızdan en fazla yararı elde etmenize ve AdSense kazanç potansiyelinizi büyütmenize yardımcı olur.

Deneyimlerimize göre, Türkiye için aşağıdaki reklam boyutları özellikle iyi performans göstermektedir: 600x90, 620x90 ve 650x90.

Özel boyutlu reklam biriminde metin ve resim reklamları nasıl sunuyorsunuz?

Metin reklamlar için, tüm reklam birimini doldururuz ve o reklam biriminin performansını en üst düzeye çıkarmak için gösterilecek en uygun reklam sayısını belirleriz.

Resim reklamlar için, özel boyuttan daha küçük olan bir sonraki reklam boyutunu sunarız. Örneğin, özel reklam birimi boyutunuz 800x100 ise 768x90 boyutunu sunarız. Daha sonra bunu dikey olarak reklam biriminin en üstüne ve yatay olarak reklam biriminin ortasına hizalarız.

Özel boyutlu bir reklamı nasıl oluştururum?

Özel boyutlu bir reklamı birkaç basit adımda oluşturabilirsiniz. Kodun eşzamanlı olmayan sürümünü kullanmanızı öneririz.

Özel boyutlu reklamlar hakkında başka neleri bilmem gerekir?

Olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlamak için, reklam boyutlarındaki maksimum ve minimum piksel sayılarına ilişkin birkaç sınırlama getirdik. Bu sınırlamaların dışındaki özel boyutlu reklamlar sayfada gösterilmez. Her zaman olduğu gibi, lütfen reklam yerleşimlerinizin AdSense program politikalarımıza uygun olmasını sağlayın.

Bu özellik hakkında daha fazla bilgiyi nerede bulabilirim?

Aşağıda, özel boyutlu reklamlar hakkında bazı ek kaynaklar verilmiştir:

Yardım Merkezi - Özel boyutlu reklam birimleri hakkında
Inside AdSense Blogu - Özel reklam boyutlarına giriş

Bu bilgilerin size yararlı olacağına inanıyor ve bu yeni özelliğin AdSense gelirinizi daha da artırmaya yardımcı olmasını umuyoruz!

Gönderen: Alexey Petrov, AdSense Ürün Uzmanı

Google Analytics kullanımıyla ilgili sık sorulan sorular 6/6

Cuma, Mart 14, 2014 | 06:30

Google Analytics'le ilgili bilgiler verdiğimiz blog yayını dizisinde, son beş haftadır işletmenizi büyütmek, mobil ortamdaki varlığınızı optimize etmek, Google ile kullanıcı bağlılığını artırmak ve genel kullanıcı deneyimini iyileştirmek için Google Analytics'i nasıl kullanabileceğinizi inceledik. Ayrıca, en sık sorulan soruların yanıtlandığı bir video oluşturmak için tüm sorularınızı bir araya getirdik.


Videonun başlangıcında, AdSense hesabınızı Analytics ile entegre edince elde edeceğiniz verilerin içeriğinizi optimize etmenize, kullanıcı deneyimini iyileştirmenize ve nihayetinde gelirinizi artırmanıza nasıl yardımcı olacağı ele alınıyor. Ardından, hemen başlayabilmeniz için size bir demo sunuyoruz. Ziyaretçilerin çevrimiçi içeriğinizle nasıl etkileşime geçtiğini daha iyi anlamak istiyorsanız, Universal Analytics hakkındaki bölümle Demografi ve İlgi Alanı raporları bölümünü izlemenizi öneririz. Bu videoda ele alınan konularla ilgili daha fazla bilgi edinmek için yardım kaynaklarımıza göz atmayı unutmayın:

1. AdSense hesabınızı Analytics ile neden entegre etmelisiniz?
2. AdSense Hesabımı Analytics'e nasıl bağlayabilirim?
3. AdSense hesabımı Analytics'e bağladığımda hangi yeni verileri görebilirim?
4. AdSense performansımı artırmak için Analytics'i nasıl kullanabilirim?
5. AdSense ve Analytics verilerim arasında neden farklılıklar olabilir?
6. Universal Analytics nedir? Avantajları nelerdir?
7. Google Analytics'teki Demografi ve İlgi Alanları raporu nedir?
8. Optimizasyon ipuçları almak üzere bir hesap uzmanıyla nasıl veri paylaşabilirim?


Bu diziyi yararlı bulduğunuzu umuyoruz. Geçtiğimiz beş hafta boyunca yorumlarınız ve sorularınızla katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederiz.

Gönderen: Cemal Büyükgökçesu, Google Analytics Uzmanı

Google Analytics'in sağladığı bilgilerle dönüşümleri artırın 5/6

Pazartesi, Mart 10, 2014 | 14:03

Google Analytics hakkındaki blog dizisinin son bölümüne hoş geldiniz. Bugün, Analytics raporlarını kullanarak sitenizde gerçekleşen dönüşümleri artırmanın yolları üzerinde duracağız. Bir e-ticaret yayıncısı, ziyaretçilerin amacı ve reklam yatırımının nereye yapılacağı gibi konularda fikir sahibi olabilmek için öncelikle sitedeki dönüşümleri neyin sağladığını anlamalıdır. Aşağıdaki raporlar, sayfa değerlerini hesaplama, dönüşümleri izleme ve ziyaretçinin amacı hakkında fikir edinme konularında yardımcı olur.

1. Hangi sayfaların dönüşüm ve gelir sağladığını anlamak için sayfa değerlerini hesaplayınSayfa Değeri, sitenizde hangi sayfaların dönüşüm ve gelir sağladığını daha iyi anlamanıza yardımcı olabilecek tek bir sayıdır. Sayfa Değeri yüksek olan sayfalar, Sayfa Değeri düşük olan sayfalardan daha etkilidir. Örneğin, e-ticaret yayıncıları genellikle sitelerindeki en değerli sayfaların ödeme sayfaları olduğunu görecektir. Dönüşüm sağlamadan önce her kullanıcının ödeme sayfalarını görüntülemesi gerektiğinden bu tür bir sonuçla karşılaşmak çok mantıklıdır. Çok trafik (sayfa görüntüleme sayısı) aldığı halde Sayfa Değeri düşük olan sayfalar olup olmadığına bakın. Bu sayfalar neden dönüşüm getirmemektedir? Veya getirmeleri gerekir mi? Bu sorulardan bazılarını cevaplamak için işe Site İçeriği > Tüm Sayfalar raporundaki Sayfa Değeri sütununu inceleyerek başlayın.


2. Dönüşümleri daha iyi izlemek için Çok Kanallı Dönüşüm Hunisi Raporunu kullanınGoogle Analytics'teki Çok Kanallı Dönüşüm Hunileri farklı dijital medya türlerindeki etkileşimleri görmenizi sağlar ve satış ve dönüşüm oluşturmak için bu kanalların birlikte nasıl çalıştığını gösterir. Dönüşüm Hunileri makro (ör. kullanılacak kanallar) ve mikro (ör. kullanılacak anahar kelimeler ve reklam yerleşimleri) düzeydeki reklam yatırımları hakkında vereceğiniz önemli pazarlama kararlarında da size yardımcı olur. Çok Kanallı Dönüşüm Hunileri raporlarını Google Analytics'teki Dönüşümler bölümünde bulabilirsiniz.3. Ziyaretçi amacı hakkında bilgi edinmek için Site Arama raporunu kullanın Google Analytics Site Arama raporları, kullanıcıların sitenizdeki arama motorunu nasıl kullandığına ilişkin kapsamlı veri sağlar. Bu raporla, kullanıcıların sitenize geldikten sonra yaptıkları ilk aramaları, daha sonra bu aramayı nasıl hassaslaştırdıklarını, arama eğilimlerini, hangi sayfalardan arama yaptıklarını, sonuçta nereye gittiklerini ve dönüşüm korelasyonunu görebilirsiniz. Kullanıcıların sitenizdeki arama kutusunu nasıl kullandıkları izlenerek ziyaretçi amacı hakkında önemli bilgiler elde edilebilir. Site Arama raporlarını Google Analytics'teki Davranış bölümünde bulabilirsiniz. Sitenizde henüz bir arama kutusu kullanmıyorsanız, Google Özel Arama Motoru'na göz atın.

Sayfa değerlerini ve dönüşümleri anlamanıza yardımcı olmak için, İçerik Değerlendirme Gösterge Tablosu'nu oluşturduk. Bu tabloyu indirdikten sonra, hangi profili içe aktarmak istediğinizi seçmeniz yeterlidir. Bu gösterge tablosuna "Özelleştirme" sekmesini tıklayarak istediğiniz zaman erişebilirsiniz.

Böylece Google Analytics yazı dizisinin sonuna geldik. Son beş haftadır bizimle birlikte olduğunuz için teşekkür ederiz. Umarız, bu dizide önerilen raporları ve özel gösterge tablolarını deneme fırsatı bulmuşsunuzdur. Bu blog yazısı kapsamındaki konularda herhangi bir soru göndermek için unutmayın. Biz üst soruları yanıtlayan yakında bir video paylaşacağım.

Gönderen: Cemal Büyükgökçesu, Google Analytics Uzmanı

Ek Bilgiler
Analytics hesabı nasıl oluşturulur?
AdSense hesabı Analytics hesabına nasıl bağlanır?
Hedeflenmiş öneriler için veri paylaşımı ayarları nasıl düzenlenir?

Kullanıcı deneyimini Google Analytics'le geliştirin 4/6

Pazar, Mart 02, 2014 | 07:48

Analytics blog dizisinin dördüncü haftasına hoş geldiniz. Bu bölümde, kullanıcı deneyimini Google Analytics'le nasıl geliştirebileceğinize göz atacağız. Google Analytics size, halihazırdaki kullanıcı deneyimini ve siteye gelen trafiğin sosyal medyadan nasıl etkilendiğini anlamanız için gereken bilgileri sağlar. Aşağıda belirtilen raporları inceleyerek, site hızının kullanıcı deneyimini iyileştirmekteki önemini, en fazla AdSense geliri sağlayan sayfaların nasıl saptanacağını ve sosyal medyanın site hedefleri üzerindeki etkisini ölçerek sosyal medya stratejisini nasıl hassaslaştıracağınızı anlayabilirsiniz.

1. Site hızını artırarak daha iyi bir kullanıcı deneyimini sununDaha hızlı yüklenen sayfalar daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve daha fazla dönüşüm sağlar. Google Analytics'teki Site Hızı raporları, sitenizdeki sayfaların hızı hakkında, kullanıcı deneyimine dayanan ayrıntılı veriler sunar. Sayfa yüklenme sürelerini ortalamanın altında tutarak sitenizi farklılaştırabilirsiniz. PageSpeed ürünlerini kullanarak sitenizi analiz edip hızlandırabilir ve bunun sonucunda elde edilen iyileşmeyi Site Hızı raporlarında görebilirsiniz.


2. En fazla kazancı hangi sayfaların getirdiğini saptamak için AdSense Sayfaları raporunu kullanın AdSense Sayfaları raporu, sitedeki hangi sayfaların AdSense gelirine en fazla katkıyı sağladığına ilişkin veriler sunar. Bu verilerden elde edeceğiniz bilgilerle, iyi performans gösteren sayfalardaki başarılı uygulamaları sitenizin diğer bölümlerinde de kullanabilirsiniz.


3. Sosyal medya stratejinizi hassaslaştırmak için Sosyal Medya Trafik Kaynakları raporunu kullanınSosyal medyada ilgi çekmek; kitle oluşturmak ve bu kitlenin bağlılığını ve etkileşimini sürdürmek açısından çok önemlidir. Google Analytics'teki sosyal medya raporları, sosyal medyanın işletme hedefleri ve dönüşümler üzerindeki etkisini ölçmenize yardımcı olur. Bu raporla, sosyal medya kanallarının sitenize getirdiği ziyaretçilerin sayısını izleyebilir, dönüşümleri ve AdSense gelirini izleyerek bu kanalların değerini ölçebilir ve sunduğunuz içeriğin sosyal ağlarda nasıl paylaşıldığını inceleyebilirsiniz. Sosyal medya raporlarını Google Analytics'teki Edinme bölümünde bulabilirsiniz.

Sitenizdeki kullanıcı deneyimini anlamanıza yardımcı olmak için, Sosyal Medya Gösterge Tablosu ve Site Hızı Gösterge Tablosu'nu oluşturduk. Bu tabloları indirdikten sonra, hangi profili içe aktarmak istediğinizi seçmeniz yeterlidir. Analytics hesabınızdaki Raporlar sekmesinde bulunan "Gösterge tabloları"nı tıklayarak bu gösterge tablolarına istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Özel optimizasyon önerileri almak için, Hesap uzmanı veri paylaşımı ayarının yanı sıra, AdSense e-posta tercihleri bölümünden, yardım ve performans önerileri içeren e-postaları almak istediğinizi belirten ayarı etkinleştirmeyi unutmayın.

Bu blog yazısı kapsamındaki konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, bu formu doldurarak bizimle paylaşabilirsiniz. Bu serinin sonunda, biz en sık sorulan soruların cevapları ile bir video kaydetmek olacak ve 12 Mart'ta Google+ paylaşabilirsiniz. Bu yazı dizisinin son bölümünü yayınlayacağımız önümüzdeki Çarşamba günü, Google Analytics'in sitenizdeki dönüşümleri artırmaya nasıl yardımcı olabileceğini ele alacağız.

Gönderen: Cemal Büyükgökçesu, Google Analytics Uzmanı

Kullanıcı bağlılığını Google Analytics'le artırın 3/6

Çarşamba, Şubat 19, 2014 | 12:20

Daha önce de belirttiğimiz gibi, kullanıcıların sitenizle ne kadar ilgili olduğunu ve nasıl etkileşimde bulunduğunu anlamak çok önemlidir. Aşağıdaki ipuçları, Analytics'i kullanarak sitenizdeki kullanıcı etkileşimlerini görselleştirmenize ve buna ek olarak, etkileşim ve bağlılık metriklerinin önemini anlamanıza yardımcı olacaktır.

1. Kullanıcıların sitenizle nasıl etkileşimde bulunduğunu öğrenmek için Sayfa İçi Analytics'i kullanınSitenize ilişkin tıklama verileri sağlayan Sayfa İçi Analytics, kullanıcıların web sitenizle etkileşimini görsel olarak değerlendirmenize olanak tanıyan çok etkili bir araçtır. “Kullanıcılarım görmelerini istediğim içeriği görüyor mu?” veya “Kullanıcılarım sayfada aradıklarını buluyor mu?” gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz. Bu özellik ayrıca, reklam birimlerinin yerleştirilebileceği en iyi konumu saptamanıza da yardımcı olur. Sayfa İçi Analytics aracına Raporlar sekmesindeki "Davranış" bölümünden ulaşabilirsiniz.


2. Kullanıcı etkinliğini gerçek zamanlı olarak izlemek için Gerçek Zamanlı Analiz raporlarını kullanın Gerçek Zamanlı Analiz raporları, sitenizdeki ziyaretçi etkinliklerini gerçekleştikleri anda izlemenizi sağlar. Örneğin, geçici bir e-posta kampanyası veya pazarlama faaliyeti yürütürken sistemlerinizin nasıl tepki verdiğini anlamanıza yardımcı olurlar. Gerçek Zamanlı Analiz raporları, site trafiğindeki ani bir artış gibi yeni veya farklı olaylara ilişkin bilgi vererek uyarı işlevi de görür. Bunlara ek olarak, bu raporları sosyal medyanın anlık etkisini ölçmek için kullanabilirsiniz.


3. Sitenizdeki etkileşimi ve sitenize bağlılığı artırınGoogle Analytics, ziyaretçi davranışlarının etkileşim ve bağlılık yönlerini gösteren davranış raporları sağlar. Sıklık ve Yenilik raporu, ziyaretlerin sıklığı ve ziyaretler arasındaki süre temelinde kullanıcıların gösterdiği ilgiyi incelemenize olanak tanır. Ziyaretçiler bir defa geldikten sonra tekrar gelmiyorsa, site içerik ve tasarımının yeterince ilgi çekmediği veya sitede gezinmenin kolay olmadığı sonucuna varabilirsiniz. Raporlar sekmesindeki Kitle bölümünde "Yenilerle Geri Gelenlerin Karşılaştırması" ve "Katılım" gibi alakalı başka raporlar vardır. Site ziyaretçilerinin her sayfayla etkileşimi hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz Google Analytics uzmanı Justin Cutroni'nin blogunda paylaştığı "etkinlik izleme yöntemini" kullanmanızı öneririz. Bu yöntemi kullanarak aslında hangi makalelerin okunduğunu doğru bir şekilde ölçebilirsiniz.

Sizin için Katılım ve Para Kazanma Gösterge Tablosu'nu oluşturduk. Bu tabloyu indirdikten sonra, hangi profili içe aktarmak istediğinizi seçmeniz yeterlidir. Analytics hesabınızdaki Raporlar sekmesinde bulunan "Gösterge tabloları"nı tıklayarak bu gösterge tablosuna istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. AdSense hesabınızı Analytics'e bağladıktan sonra, Hesap uzmanı veri paylaşımı ayarının yanı sıra, AdSense e-posta tercihleri bölümünden, yardım ve performans önerileri içeren e-postaları almak istediğinizi belirten ayarı etkinleştirmeyi unutmayın.

Bu blog yazısı kapsamındaki konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, bu formu doldurarak bizimle paylaşabilirsiniz. Bu serinin sonunda, biz en sık sorulan soruların cevapları ile bir video kaydetmek olacak ve 12 Mart'ta Google+ paylaşabilirsiniz. Önümüzdeki hafta, Google Analytics yardımıyla kullanıcı deneyimini geliştirmeye değineceğiz.

Gönderen: Cemal Büyükgökçesu, Google Analytics Uzmanı