Inside AdSense Blog

Google'a içeriden bir bakış.

Kazançlarınızı kontrol etme, temel raporlara göz atma veya uyarıları görüntüleme işlemlerini hızlı bir şekilde yapmak mı istiyorsunuz? Mobil arayüzümüzü kullanarak hemen AdSense'te oturum açın.


Yeni AdSense Optimizasyon sekmesi ile fırsatları keşfedin

Pazartesi, Şubat 01, 2016 | 03:03

Labels: , ,

Bugün, AdSense hesabınızda sitenize uyarlanmış ipuçları göstermek için özel olarak tasarlanmış yeni Optimizasyon sekmesini duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Bu yeni sekmede, sitenizin gelirini ve kullanıcı katılımını artırmaya yardımcı olabilecek tüm kaynakları bir arada bulabileceksiniz.

Yeni Optimizasyon sekmesi ile:

  • Gelirinizi artırmak için yeni fırsatları ve özellikleri keşfedebilir,
  • Siteniz için daha iyi kararlar alabilmek amacıyla A/B denemelerini çalıştırabilir ve sonuçlarını kontrol edebilir,
  • Değerli optimizasyon kaynaklarına tek noktadan ulaşabilirsiniz.

Yeni Optimizasyon sekmesi şu an için beta sürümü aşamasındadır ve sınırlı bir yayıncı grubunun kullanımına açıktır. Önümüzdeki haftalarda tüm AdSense yayıncılarının kullanımına sunulacaktır. Bu heyecan verici özelliğin hesabınızda olup olmadığını görmek için hesabınızı şimdi ziyaret edin!


Size harika bir optimizasyon deneyimi sunmak için, yeni Optimizasyon sekmesine, yeni deneme özellikleri ve bir dizi yeni fırsat da dahil olmak üzere, daha fazla özellik eklemeyi planlıyoruz. Bu yeni sekmenin siteniz için daha fazla fırsatı keşfetmenize ve tutkunuzu kazanca dönüştürmeye devam etmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Görüşlerinizi öğrenmekten memnuniyet duyacağız. Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Ben Birt, Yazılım Mühendisi

Yeni daha zengin metin reklamlar sayesinde sitenizde reklamveren rekabetini artırın

Cuma, Eylül 04, 2015 | 06:20

Labels: ,

Yalnızca resim reklam birimlerinizden daha fazla gelir elde etmenize yardımcı olmak için daha önce dergi reklamı biçimini kullanıma sunmuştuk. Bugün, metin reklamlardan otomatik olarak resim reklam oluşturan yeni reklam biçimi, daha zengin metin reklamları tanıtıyor olmaktan mutluyuz. Yeni daha zengin metin reklamlar, hem metin ve görüntülü reklam hem de yalnızca görüntülü reklam birimleriniz için rekabet eder ve kazancınızı daha da artırabilir.

Materyal tasarımdan esinlenilerek oluşturulan bu yeni reklam biçimi, reklamverenlerin logolarını ve marka renklerini kullanarak markalarına uyum sağlar. Bu biçim, metin reklamlarının nasıl göründüğü konusunda özellikle hassas bir yaklaşım sergileyen marka reklamverenlerinin Google Görüntülü Reklam Ağı'nda daha fazla harcama yapmasını sağlayarak, sitenizde reklam birimlerine yönelik rekabeti artırır.


Şu anda sitenizde metin ve görüntülü reklamlar veya yalnızca görüntülü reklamlar bulunuyorsa, siteniz için daha zengin metin reklamlar otomatik olarak oluşturulur. Daha zengin metin reklamların sitenizde gösterilmesini istemiyorsanız, hesabınızdaki Reklamlara izin ver ve reklamları engelle sekmesinde bulunan Gelişmiş görüntülü reklamlar seçeneğini kullanarak bu reklamları devre dışı bırakabilirsiniz.

Yeni daha zengin metin reklam biçimi hakkında düşüncelerinizi almak isteriz! Bu yayının altındaki yorumlar bölümünü kullanarak görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Yayınlayan: Daniel Kaemmerer - AdSense Ürün Yöneticisi

Kullanıcı iznine ilişkin yeni politikanın tanıtımı

Pazartesi, Ağustos 03, 2015 | 03:59

Bugün yeni bir kullanıcı izni politikasını yürürlüğe koyuyoruz. Bu politika uyarınca yayıncılar, Avrupa Birliği'nde bulunan ziyaretçilerin verilerini kullanabilmek için söz konusu ziyaretçilerden izin almak zorundadır.

Neden böyle bir değişiklik yapıyoruz?

Avrupa Birliği veri koruma otoriteleri, son kullanıcı izinlerinin alınmasına ilişkin mevcut uygulamalarda bazı değişiklikler yapılmasını talep etti. Gizlilik yasalarına uymak her zaman için Google'ın politikası olduğundan, kendi ürünlerimizi ve Google ürünleri kullanan iş ortaklarımızı etkileyen bazı değişiklikler yapmayı kabul ettik.

Ne yapmanız gerekiyor?

Web siteniz Avrupa Birliği dahilindeki herhangi bir ülkede bulunan kullanıcılar tarafından ziyaret ediliyorsa, AB kullanıcı izni politikasına uymalısınız. Bir an önce politikayla uyumlu bir kullanıcı izni mekanizması üzerinde çalışmaya başlamanızı öneririz. Avrupa genelinde veri koruma yetkililerinden ve IAB'lerden ilgili yasalara uymak için gerekenler hakkında bir rehber sunulmaktadır.  IAB Avrupa Rehberi: Şirketlerin E-Gizlilik Yönergesine uymasına yardımcı olacak Beş Pratik Adım (IAB Europe Guidance: Five Practical Steps to help companies comply with the E-Privacy Directive) başlangıç için iyi bir kaynaktır.

Ayrıca yardım merkezi SSS sayfamıza göz atabilir ve bu yeni politikaya uyma konusuna özel bir web sitesi olan Çerez Seçenekleri'ni ziyaret edebilirsiniz.

Gönderen: Jason Woloz, Güvenlik ve Politika Program Yöneticisi, Görüntülü Reklamlar ve Video Reklamları

AdSense ödemelerinin şeffaflığını artırıyoruz

Perşembe, Temmuz 23, 2015 | 03:56

Ödeme geçmişinizi kontrol ettiğinizde, tahmini AdSense kazançlarınız ve size ödenen nihai tutar arasında fark görebilirsiniz. Bu iki tutar arasındaki farkın en yaygın nedeni sitenizdeki geçersiz etkinliktir (ör. kesinleşmiş kazançlarınızdan düşülen, yanlışlıkla yapılan tıklamalar).

Tahmini ve kesinleşmiş kazançlar arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi istediğinizin farkındayız. Bu nedenle, Mayıs ayına ait ödeme geçmişinden başlayarak, bu farklara neden olan geçersiz etkinlik kesintilerini görebileceksiniz.  Örneğin, tahmini kazançlarınızın 1100 TL ve kesinleşmiş kazançlarınızın 1000 TL olduğunu varsayalım. Artık, tahmini kazançlarınızın nasıl geçersiz etkinlik ve kesinleşmiş kazançlar olarak ayrıldığına ilişkin daha iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz.


Tahmini kazançlarınız ve kesinleşmiş kazançlarınız arasında büyük bir fark varsa bu ipuçlarını incelediğinizden emin olun. Sitenizde geçersiz etkinliği önlemek için, site tasarımınıza ve trafik edinme şeklinize özellikle dikkat edin. Sıra dışı düzeylerde geçersiz etkinlik görürseniz, Geçersiz Tıklamalarla İlgili İletişim Formunu kullanarak bize bildirmenizi öneririz.

Bu yazının, tahmini ve kesinleşmiş kazançlarınız arasındaki farkları ve geçersiz etkinliğin ödemelerinizi nasıl etkilediğini anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Yayınlayan: Justin Chu, AdSense Ürün Müdürü

Birden çok ekrana geçiş yapmanız için daha fazla neden

Salı, Haziran 02, 2015 | 07:51

Labels: ,

"Mobil ağlar 2014'e kadar sabit İnternet erişiminin yerini alacak,"* birkaç yıl öncesinin unutulmaz başlıklarından biriydi. Mobil ağlarda seviye atlayıp mobil cihazlardaki AdSense gösterimlerinde her yıl %70 artış kaydediyoruz. Bu, web sitenizin birden çok ekrana uygun olmasını her zamankinden daha önemli kılan nedenlerden sadece biri. Hemen harekete geçmeniz için aşağıda birkaç neden daha bulabilirsiniz.

1. Mobil Google Arama algoritması değiştirildi. 

Kısa süre önce, Google Arama'nın bir web sitesinin birden çok ekrana uygunluğunu sıralama faktörü olarak kullandığını duyurmuştuk. Yani mobil cihazlarda arama yapan kullanıcılar, mobil uyumlu web siteleri olmayanlara göre artık daha kolay bulabiliyor.  Web siteniz mobil uyumlu değilse, bu değişiklik web sitenizin keşfedilebilirliğini olduğu gibi trafiği ve uzun vadeli AdSense gelirinizi etkileyebilir.

2. Birden çok ekrana geçiş yapıp başarılı olan yayıncıların sayısı giderek artıyor.

Web sitesi stratejinizi birden çok ekrana geçirmek zaman alır. Bununla birlikte, daha fazla yayıncı şunları da kapsayan olumlu bir etki elde etmeye başladı: daha fazla trafik, daha uzun kullanıcı etkileşimi ve daha yüksek AdSense performansı. Birden çok ekrana başarıyla geçiş yapan yayıncıların hikayelerine göz atın: digiSchool, Famous Birthdays, ThriftyFun.com ve daha fazlası.

3. Politikayla ilgili endişeleri gidermek için daha fazla kaynak kullanıma sunuldu.

Küçük ekranlarda uygun reklam yerleşimini sağlamak gibi politikayla ilgili endişeler, birden çok ekrana geçiş yapmanızı engelleyen nedenlerden biri olabilir. Bu yüzden, sizin için bazı yeni kaynaklar oluşturduk. Mobil sitenize reklam yerleştirirken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini anlamak üzere, mobil cihazlar için optimize edilmiş (birden çok ekrana uygun) web sitelerine yönelik Politika SSS'mize göz atın.

Birden Çok Ekran Yönergelerimizle mobil stratejinizi sürdürün. Bu kılavuz, temel bilgilerden ileri düzey bilgilere kadar, birden çok ekran stratejisi hakkında bilmeniz gereken her şeyi içerir. Yeni başlıyorsanız, Başlangıç Kılavuzu birden çok ekrana uygun bir web sitesi oluştururken size yol gösterecektir. Zaten birden çok ekrana uygun bir web siteniz varsa, Uygulama Kılavuzu; para kazanma, kullanıcı deneyimi ve SEO konularında size daha fazla ipucu verebilir.

Yayınlayan: Maiko Fujita - Birden Çok Ekran Strateji Uzmanı

*Mary Meeker, 2012 KPCB Internet Trends Yıl Sonu Güncellemesi

Yayıncı Politikası İletişim Başkanı John Brown ile AdSense politikalarını açıklığa kavuşturuyoruz (1. Bölüm)

Pazartesi, Mayıs 11, 2015 | 02:29

Labels:

Editörün notu: Bugünkü konuk yazarımız, Yayıncı Politikası İletişim Başkanı John Brown. Kendisi bizimle Google AdSense program politikaları hakkında değerli bilgiler paylaşacak. 

Birçoğunuzun AdSense'ten, işletmenizi destekleyen sabit bir gelir elde ettiğini biliyoruz. Hesabınızı iyi durumda tutmak için sıkı çalıştığınızı da biliyoruz ve içeriğinizi dilediğiniz şekilde yayınlarken politikalarımıza uygunluğu korumanız için size yardımcı olmak istiyoruz.

Hep birlikte kullanıcılar, reklamverenler ve yayıncılar için sağlıklı bir ekosistemi sürdürebilmek amacıyla, AdSense program politikalarını tanımladık. Sizden, politikalarımızı daha anlaşılır hale getirmek için daha fazla şey yapabileceğimize ilişkin çok sayıda geri bildirim aldık. Aklınızdaki olası belirsizlikleri veya soruları aydınlığa kavuşturmak için önümüzdeki birkaç ay boyunca AdSense politikaları hakkında daha fazla ayrıntı paylaşmak istiyoruz.

Öncelikle kendimi tanıtmak istiyorum. Adım John Brown, Google'da Yayıncı Politikası İletişim Başkanıyım. 14 yıldan uzun süre dijital reklamcılık alanında, iş geliştirme, pazarlama ve ürün geliştirme için çeşitli liderlik görevlerinde bulundum. Her gün karşılaştığınız zorlukları anlıyorum ve ilişkiler kurmayı, bu ilişkileri geliştirmeyi, reklamverenleri korumayı ve sürdürülebilir çözümler geliştirmede size yardımcı olmayı yürekten arzu ediyorum. Hepimiz güveninizi kazanmak ve AdSense ile çalışmanın değerini kanıtlamak için çaba sarf ediyoruz.

Şimdi AdSense program politikalarını daha yakından inceleyelim:

  • İçeriğiniz önemlidir. Politikalarımıza uygun olması için içeriğinizi sansürlemeyi asla önermeyeceğiz. Ancak, reklamverenlerimize karşı yükümlülüklerimiz var. AdSense politikalarına uygun olmayan içerik yayınlamak veya bu içeriği korumak istiyorsanız, bu sayfadan AdSense reklam kodunu kaldırmanız yeterlidir. Çevrimiçi işinizi korumanız ve büyütmeniz için size yardıma hazırız.
  • Politika itirazında bulunmadan önce bu adımları kontrol edin. Politikalarımızı ihlal eden sayfalardan Google reklamlarını kaldırdıktan veya politika ihlalini giderdikten sonra politika ihlaline istediğiniz zaman itirazda bulunabilirsiniz. Tüm politika itirazlarının ekibimiz tarafından incelendiğini ve her itiraza 72 saat içinde yanıt vermeye çalıştığımızı unutmayın.

Daha fazla güncelleme için Inside AdSense blog'unu takip etmeye devam edin.

İnternet'te görüşmek üzere!

Gönderen: John Brown, Yayıncı Politikası İletişim Başkanı

Eşleşen içerik karşınızda: Ziyaretçilerin sitenizdeki içeriği keşfetmesine yardımcı olmak için yeni bir yol

Perşembe, Nisan 23, 2015 | 03:57

Labels: ,

İçeriğinizi sitenizin ziyaretçilerine tanıtan ücretsiz öneri aracı Eşleşen içerik'i AdSense yayıncılarının kullanımına sunmaktan memnuniyet duyuyoruz. Eşleşen içerik aracı, web sitenizdeki sayfalardan, bağlam açısından alakalı ve kişiselleştirilmiş makale önerileri oluşturur.

Eşleşen içerik aracı sayesinde ziyaretçileriniz şunları yapabilir:
  • Sitenizdeki alakalı makaleleri keşfedebilir
  • Sayfalarınızda daha fazla zaman geçirebilir
  • İçeriğinizle daha çok etkileşime girebilirler
Bu yeni özelik, ziyaretçilerin içeriğinizi bulmalarını kolaylaştırarak, sitenizin sayfa görüntülenme sayısını, reklam gösterimlerini ve sonuç olarak reklam gelirinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Size ve sitenizin ziyaretçilerine iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için, Eşleşen içerik aracı birden çok sayfa içeren ve trafik hacimleri yüksek sitelerde kullanılabilir. Sitelerinizin Eşleşen içerik aracını kullanmaya uygun olup olmadığını görmek için AdSense hesabınızdaki site yönetimi ayarlarına göz atın.


Daha fazla sayfa görüntüleme sayısı ve daha yoğun ziyaretçi etkileşimiyle sitenizi büyütmek için sayfalarınıza Eşleşen içerik aracını ekleyin. AdSense Yardım Merkezi'ndeki en iyi uygulamaları inceleyerek bu yeni araçtan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Bu yeni özellik hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek isteriz. Bu yayının altındaki yorumlar bölümünde görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Gönderen: Tobias Maurer - AdSense Ürün Müdürü